2019 ile Birlikte İnternet Reklamlarında Yüzde 15 Vergi Kesintisi Yapılacak

İnternet üzerinden yapılan reklam harcamalarının vergisiz olması devleti harekete geçirdi. Özellikle Googleve Facebook gibi paltformlara verilen reklamların vergisiz olarak işleme konulmasının önüne geçilmesini amaçlayan düzenleme ile 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere bu tarz platformlara yapılan reklam harcamalarından yüzde 15 oranında vergi alınacak.

İnternet reklamlarına vergi geliyor
İnternet üzerinde verilen reklam hizmetlerinin vergi kapsamına alınmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olmak kaydıyla, internet ortamında verilen reklam hizmeti ve bunlara aracılık edenlere yapılan ödemelerden yüzde 15 kesinti yapılacak.

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine internet reklamı yayınlatanlar veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere reklam ödemesi yapanlar, yüzde 15 oranında vergi kesintisi yapacaklar. Ödeme yapan kişinin vergi mükellefi olup olmamasına bakılmaksızın yüzde 15 vergi kesintisi, ödeme sırasında yapılacak.

Bu düzenleme özellikle Türkiye’de faaliyet gösteren Google ve Facebook gibi yabancı şirketlere yapılan internet reklam ödemeleri için yüzde 15 vergi kesintisi yapılacağı anlamına geliyor.

Konu hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararı için tıklayınız

Konu hakkındaki tebliğ taslağı* için tıklayınız.

 

Kaynak: http://www.trtv.com.tr/internet-reklamlarina-vergi-geldi-12774h.htm