Başarılı Sosyal Medya Yönetiminde İzlenecek 5 Temel Yol

Sosyal medya markaların, işletmelerin dijital dünyadaki en gözle görülür ve en kolay tanıtım yapılabilen, en kolay iletişim sağlanabilen kanalıdır. Gerek yazılı, gerek görsel-video içerikler ile bir markanın paylaşmak, duyurmak istediği içerikleri, hatta tanıtmak istediği ürünleri sosyal medya ile son kullanıcılara aktardığını hepimiz biliyoruz.
Hatta günümüzde bunun bir profesyonel hizmet olduğunu ve Aldenard gibi birçok ajansın da profesyonel olarak sosyal medya yönetimi & danışmanlığı hizmeti verdiğini de hatırlatmış olalım.

Peki markalar neden bu konuda ajanslarla çalışıyor ? Elbette daha başarılı olmak, daha çok kazanç elde etmek ve daha çok tanınmak için. Peki her ajans gerçekten başarılı oluyor mu; orası da markaların tercihine, gözlemine ve elde ettikleri sonuca kalıyor.

Savunma sanayii, gıda, sağlık, moda, otomotiv, giyim, kamp, outdoor ürünler gibi birçok hizmet sektöründe sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı yapmış ve yapmaya devam eden bir ajans olarak; edindiğimiz tecrübelerden yola çıkıp, siz takipçilerimiz için yol göstermesi amacıyla “Başarılı Sosyal Medya Yönetiminde İzlenecek 5 Temel Yol” konulu blog yazımızı  paylaşmak istedik. Böylece markanızı kendiniz yönetiyor iseniz ya da yönetecek iseniz bu 5 temel yol size de yardımcı olacaktır. Kendiniz yönetmeyip, profesyonel bir hizmet almak amacıyla bir ajans ile çalışacak iseniz de, konuya hakimiyetiniz açısından 5 temel yol yine sizin yararınıza olacaktır.

1) Çalışacağınız Markayı İyi Tanımalı, Markaya Hakim Olmalısınız

basarili-sosyal-medya-yonetiminde-izlenecek-5-temel-yol-1

Daha önce hiç çalışmadığınız alanlardan birinde yer alan marka-müşteri ile çalışabilirsiniz. Bu gözünüzü korkutmamalı. Çünkü işimiz gereği bizler birçok farklı sektörle çalışabilme yeteneğine ve uzmanlığına sahip olmalıyız. Bu durumda yapılması gereken; çalışılacak markayı en iyi şekilde tanımak, analiz etmek, ürünlerini-hizmetlerini öğrenebileceğimiz en iyi şekilde öğrenmek ve bunları sunacağımız hedef kitleyi tanımak olacaktır. Çalışacağınız markayı mutlaka ürün-hizmet sattığı ve üretim yaptığı yerde incelemeniz başarınız için en faydalı yol olacaktır.

2) Rakiplerinizi Bilmeli, Onları Analiz Etmelisiniz

basarili-sosyal-medya-yonetiminde-izlenecek-5-temel-yol-2

Çalışacağınız alana dair bilginiz olsun ya da olmasın, kendi markanız dışında aynı alanda yer alan diğer rakip markaları da en iyi şekilde araştırmalı, tanımalı ve analiz etmelisiniz. Sonuç olarak hitap edeceğiniz kullanıcı kitlesi aynı-benzer kullanıcılar olacağından, rakip markanın doğrularından-yanlışlarından dersler çıkarabilir, sosyal medya yönetiminizi bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz.

3) Markanızın Var Olan Kitlesini ve Hedef Kitlesini İyi Tanıyın

basarili-sosyal-medya-yonetiminde-izlenecek-5-temel-yol-3

Bir markayı sıfırdan yaratıyorsanız elbette ilk kitleyi siz oluşturacaksınız ve hedef kitleniz; satılan ürün, verilen hizmet doğrultusunda şekillenecektir. Fakat belirli kitleye ulaşmış bir markayı yönetecekseniz, o kitleyi iyi tanımalısınız. Çünkü sizi sosyal medyada şu ana kadar ayakta tutan ve tutacak olan, büyümenizi sağlayacak o kitle ile birlikte ve bu kitlelerden, verdiğiniz hizmetlerden-ürettiğiniz ürünlerden yola çıkarak oluşturacağınız hedef kitle (yeni kullanıcılar) olacak. Örneğin bir markanın hedef kitlesi çevreci olduğu için dünya çevre günü vb görsel paylaşımlarını, doğaya yarar sağlayacak gönderileri beğenebilir ve sizler de bu doğrultuda paylaşımlar yapabilirsiniz.

4) İlgi Çekici Paylaşımlar Yapın

basarili-sosyal-medya-yonetiminde-izlenecek-5-temel-yol-4

Bir E-ticaret markasının yönetimini yapıyorsanız, direkt olarak sürekli ürün ve fiyat paylaşmak kullanıcıları sıkacaktır. Bu sebeple bu ürünlerden farklı paylaşımlar yapmanız en doğru yol olacaktır. Özel günlerde özel indirimler ya da sattığınız ürünü simgeleyen doğa fotoğrafları gibi stok fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Hatta belirli zamanlarda hediye dağıtımı, çekiliş vb yaparak hem kitlenizi arttırır, hem de var olan kitlenizi sadık kullanıcı-takipçi haline getirebilirsiniz.

5) Kaliteli Görseller ile İçerik Oluşturun

basarili-sosyal-medya-yonetiminde-izlenecek-5-temel-yol-5

Bir önceki maddede belirttiğimiz ilgi çekici paylaşımların yolu aslında kaliteli görsellerden geçiyor. Bu görseller stok fotoğraflar ya da özel tasarlanan içerikler olabilir, fakat buradaki önemli husus, bu görsellerin kaliteli olmasıdır. Sosyal medya için temelde Instagram’ı baz aldığımızı düşünürsek; minimum olarak 1000px X 1000px görseller paylaşmak en doğru ve kaliteli yöntem olarak görünmektedir. Tabii ki daha kaliteli görseller için bunun üst sınırı olmamaktadır, fakat bazı sosyal medya kanalları maximum görsel boyut sınırlaması yaptıkları için bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Kaliteli görsel paylaşırken şunu da atlamamak gerekir; sırf yüksek kalite görsel paylaşmak için markadan uzak, markanın ürünleri ve hizmetleriyle ilgisi olmayan tasarımlar ve görseller de paylaşılmamalıdır.

Başarılı Sosyal Medya Yönetiminde İzlenecek 5 Temel Yol” ile aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Markalarınızla ilgili; gerek kendiniz sosyal medya yönetimi yapmadan önce, gerekse profesyonel bir şekilde sosyal medya yönetimi-danışmanlığı hizmeti almadan önce bizimle iletişime geçebilir, ekibimizden destek alabilirsiniz.