Doktorlar İçin Sosyal Medya Kullanımının Önemi

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmak, birçok meslek grubu için çağımızın gerekliliği haline gelmiştir. Alan gereği ve bazı yasaklar sebebiyle sosyal medyada yer alamayan, ya da diğer meslek gruplarına göre daha çekingen kullanım gösteren sağlık sektörü de , sosyal medya platformlarında ve kullanımında varlığını fazlasıyla hissettirmeye başlamıştır. Özellikle alanında lider konumda bulunan doktorlar; sosyal medyanın, hizmetlerini geliştirme ve hastaları-müşterileri cezbetme konusundaki başarı potansiyelini fark etmiştir.

Günümüzde doktorlar, sosyal medyayı ofis dışında da hastalarla etkileşimde bulunmak, yarar sağlayacak tıbbi bilgileri paylaşmak amacıyla kullanmaktadır. Sosyal medya platformlarında aktif bir şekilde bulunmak; doktorların potansiyel hastaları tarafından bilinirliklerini arttırmak ve mesleki kimliklerini dijital dünyada güçlü bir şekilde temsil etmek adına akıllıca bir adımdır.

<< Doktorların % 60’ı sosyal medyanın çeşitli sebeplerden dolayı hastalara sundukları hizmetin kalitesini arttırdığını bildirmektedir.>>

Doktorlar, hastalarıyla iletişimlerinde bir köprü görevi üstlenen sosyal medya aracılığıyla hastalarının kendileri hakkında ne düşündüğünü öğrenme fırsatı yakalar; bu doğrultuda onlara daha iyi bir hizmet sunma imkanına sahip olurlar. Facebook, instagram ve benzeri platformları kullanarak iletişim halinde olmak ; hastaların  yapılabilecek gerekli tıbbi destekleri, operasyonları öğrenmesi için alanında başarılı kişilerden güvenilir bilgiler almasının günümüzdeki en ideal dijital yoludur. Örneğin;  bir doktor aynı konudan şikayetçi hastalar için bu şikayetlere çözüm olacak, yol gösterecek bilgilendirici paylaşımlar yapar ise ; potansiyel hastalarına kapılarını açmış olur.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Kullanımının Önemi

Öğretin, Bilginizi Paylaşın, Öğrenin

Sosyal medya hesaplarıyla dijital ortamda yer alan bir doktor olarak, yaygın kullanılan ve hedef kitlenize ulaşabileceğiniz sosyal medya platformlarında var olmanız önemli olmakla birlikte; arkadaşlarınıza ve takipçilerinize sergilediğiniz paylaşımların eğitici ve uygulanabilir olduğundan emin olun. Mesleki tecrübelerinizden yararlanın ve uzman olduğunuz konularla ilgili bilgilerinizi paylaşın. Mevcut Instagram hesapları, facebook grupları ve çalışma alanınızla ilişkili tartışmalara online olarak katılmanın yanı sıra, profesyonel hayatınıza yeni bir bakış açısı getirmek için sosyal medyada kendi bilgi paylaşım merkezinizi yaratın. Bu “bilgi merkezi” olarak instagram sayfanızı, Facebook veya LinkedIn grubu gibi platformları kullanabilirsiniz.
Böylece kariyeriniz boyunca edindiğiniz birikimleri paylaşır ve online-dijital itibarınızı oluşturmuş olursunuz.
Sosyal medya platformlarını kullanmanız; bilginin meslektaşlarınız, hastalarınız ve daha büyük tıp toplulukları arasındaki yayılımını ölçeklendirmeye yardımcı olur. Bu araçların en faydalı yönlerinden biri de, alanında uzman meslektaşlarınız ile iletişim kurmanıza olanak tanımasıdır . Sektörünüz ile ilgili güncel haberleri, yeni alınan bir kararı veya gelişen bir uygulama hakkındaki farklı görüşleri takip etmek için sosyal medyayı kullanmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Ayrıca unutmayın; ne kadar iyi bir cerrah, uzman olursanız olun, hastalarınızın sizi ilk olarak aratacağı-arayacağı alanların başında sosyal medya gelir.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Kullanımının Önemi

Yoğun iş temponuz arasında dijital ortamdaki varlığınızı oluşturmak, geliştirmek ve devamında paylaşımlarınızı yönetmek, ilgilenmek için size yardımcı olabilecek bir ekiple yola çıkmanız sizin için en uygun ve pratik seçenektir. Bu süreçte profesyonel şekilde sosyal medya yönetimi & danışmanlık desteği almak isterseniz, sağlık alanına özel çözümler üreten Aldenard, sizin de çözüm ortağınız olacaktır.
Siz de Aldenard ile çalışmak & hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için www.aldenard.com‘da yer alan iletişim formumuzdan bize ulaşabilirsiniz.