E-Ticaret Alanında Sosyal Medya Kullanımı

Kurumsal markalar sosyal medya üzerinden markalarıyla ilgili farklı paylaşımlara, restoranlar pişen-hazırlanan ürünlerine, sağlık alanında hizmet veren markalar da markanın avantajları ve mutlu hastalar gibi paylaşımlara yer verirken E-Ticaret markaları ise temelde ürün satışına yönelik paylaşımlara yer verirler. Bu da gösteriyor ki; sosyal medya birçok alanda etkisini sürdürdüğü gibi E-Ticaret alanında da göstermekte. Hatta E-Ticaret alanında direkt satışa yönelik etki gösterdiği için daha da önemli bir yer almakta.  Fakat sürekli ürün paylaşımı yapmak markaya kazanım sağlar mı bunu da iyi düşünerek hareket etmeli.

E-Ticaret alanında sosyal medya kullanımının temel avantajlarının başında marka bilinirliğini arttırmak ve web sitesine trafik çekmek gelir. Sosyal medyadaki bilinirliğinizi ve güvenilir imajınızı sağlamanız durumunda, hem takipçi-beğeni sayılarınız hem de web sitenize gelen trafikle birlikte satışlarınız pozitif yönde etkilenecektir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, sosyal medyadan gelen her ziyaretçi direkt alışveriş yapmayacak, ilk etap için sadece trafik sağlamış olacaktır. Hatta çok az bir kısmı belki alışveriş yapacaktır. Bu sebeple de e-ticaret sitenize gelen ziyaretçiyi alışverişe çekmek sadece sosyal medyadan değil, web sitesinin kullanıcı dostu olmasından ve kullanıcı deneyimine uygun bir e-ticaret sitesi olmasından geçmektedir.
Web sitenizin bu uygunlukta olduğuna inanıyorsanız, marka bilinirliğinizi arttırmak adına sosyal medyayı daha verimli, etkin kullanmanızda fayda var.

O halde E-Ticaret alanında sosyal medya kullanımı nasıl olmalıdır ?

  • Öncelikle sosyal medya profilleriniz uygun şekilde düzenlenerek, profillerinizde web sayfanıza ve markanızın güvenilirliğini vurgulayabilecek bilgilere yer vermelisiniz.
  • Sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak için görsel tasarımlarınızı yapmalısınız. Burada renk seçimi, font rengi ve büyüklüğü gibi kullanıcının ilgisini çekecek bir çok kriteri de göz önünde bulundurmak gerek. (Hatta farklı tasarımlar yaparak kullanıcı tepkilerini ölçebilirsiniz. Ama bunun için öncelikle yeterli kullanıcı sayısına ulaşmalısınız)
  • Yaptığınız paylaşımlarda  web sitenize, paylaşımlardaki ürünlere trafik çekerek ziyaretçilerin satın alma işlemi yapmasını sağlamalısınız.
  • Ürün detaylarına gönderide ya da görselde yer vermelisiniz ki, kullanıcıların ilgisini çeksin ve web sitenize ziyarette bulunsunlar.
  • Takipçilerinizi arttıracak çalışmalar yapmalısınız; reklam, beğeni, kampanya, hediye, promosyon vb gibi şeyler…
  • Sürekli ürün paylaşmak takipçilerinizi sıkabilir, bu sebeple sattığınız ürünlerle de ilişkilendirebileceğiniz doğa-yemek-tatlı gibi genele hitap eden fotoğraf paylaşımları da yaparak hem takipçilerinizi arttırır, hem de var olan takipçilerinizi elde tutmuş olursunuz.
  • Ayrıca web sitenizden ürün satın alarak memnun kalan kullanıcıların ürünle ilgili paylaşımlarına normal gönderilerinizde yer veremeseniz de; instagram storylerinde yer vererek, hem müşterinizin sizinle olan bağını kuvvetlendirir tekrar alışveriş yapmasını sağlarsınız, hem de diğer kullanıcıların da sitenize-markanıza olan güvenini arttırırsınız.

Aldenard olarak E-Ticaret Alanında Sosyal Medya Kullanımına dair temel olarak aktarabileceklerimiz bunlar. Eğer siz de markanızı büyütmek adına profesyonel şekilde Sosyal Medya desteği ve E-Ticaret hizmeti almak isterseniz bizimle ana sayfamızdaki iletişim formundan iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca markanıza değer katacak & yükseltecek dijital çözümler için

yazılarımıza da göz atmanızda fayda bulunmakta.