E-Ticaret Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bilindiği gibi, ticaretin elektronik-online ortamda yapılması E-Ticaret olarak geçmekte ve günümüz ticaretini ayrı bir boyuta taşımış bulunmakta. Kimi fiziki marka-mağazalar, ürünlerini aynı zamanda online ortamda E-ticaret siteleri aracılığıyla satarken, kimi markalar da fiziki bir konumda satış yapmadan, direkt olarak E-Ticaret satışlarıyla piyasada var olmaktalar.
Tüm bu markaların ürünlerini tanıtıp satış yaptıkları web siteleri de E-Ticaret sitesi olarak geçmekte. Biz de İzmirli bir bilişim firması olarak, E-Ticaret hizmeti almak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla, “E-Ticaret Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?”  ele alalım istedik.

Öncelikle E-ticaret sitesinde yer alan temel özellikler olarak; ürünün tanıtımı, sepete ürün eklenmesi ve ürünün satın alınması gibi işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler için müşteriler sitenize üye olabilmeli ya da misafir kullanıcı olarak işlem yapabilmelidirler.
Bu işlemleri yaparken; müşterileriniz sizin sunmuş olduğunuz ödeme yöntemleri ile ödemelerini gerçekleştirirler. Bunlar kapıda ödeme, havale-eft, kredi kartı, mobil ödeme gibi seçeneklerden oluşabilir.
Kısacası bir E-ticaret sisteminin altyapısı ve işleyişi bu şekilde olmaktadır.

Peki bir E-Ticaret hizmeti alırken nelere dikkat etmelisiniz ?

Çalıştığınız Firmanın Referanslarına

E-Ticaret Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? Referans
E-ticaret hizmeti alacağınız bilişim firmasının referanslarını iyi incelemelisiniz. Normal web hizmetlerinin dışında vermiş olduğu e-ticaret hizmetlerini özellikle görmeli ve bu sistemleri denemelisiniz.
Ayrıca firmanın sizinle olan iletişimini, maillerinize ve telefonlarınıza dönüşlerini de göz önünde bulundurarak, iyi bir firma tercih etmelisiniz.

E-Ticaret Sitesi İçin Kullanılacak Yazılıma & Altyapıya

E-Ticaret Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? Yazılım & Altyapı
Günümüzde açık kaynak olarak, iki yaygın e-ticaret altyapısı kullanılmaktadır. Bunlar Magento ve Opencart’tir. İkisinin de birbirine göre avantajları-dezavantajları bulunmaktadır ve bu iki sistemde birçok özellik kullanıcıya ve geliştiriciye kolaylık sağlamakla beraber maliyet açısından da sıfırdan geliştirilecek bir e-ticaret yazılımına göre büyük avantaj sağlamaktadır.
Bunların dışında ise, bazı firmaların özel olarak geliştirdikleri, içinde belirli özellikler bulunan ve yıllık ücretler ile kullanıcılara sunulan sistemler bulunmaktadır. Bu sebeple E-ticaret hizmeti alacağınız firmanın, sıfırdan bir yazılım mı geliştireceğini, yoksa Opencart & Magento gibi bir altyapı üzerinden mi geliştirmeler yapacağını ya da farklı bir sistemden yıllık üyelik ile mi hizmet alacağını en baştan net şekilde öğrenmelisiniz.
Bizim Aldenard olarak önerimiz; maliyetler gözünüzü korkutmaz ise sıfırdan kendinize özel bir e-ticaret yazılımı yaptırmanız ya da maliyetleri de düşünerek, Opencart & Magento gibi altyapılarda uzman bir firma ile çalışarak bu şekilde e-ticaret hizmeti almanız. Böylece e-ticaret sitenizin tüm kontrolleri de tarafınıza ait olacaktır.

E-Ticaret Sitenizi Barındıracağınız Sunucuya

E-Ticaret Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? Sunucu & Hosting
Her web sayfasının barındığı-bulunduğu bir hosting-sunucu vardır. E-ticaret sitenizi de barındıracağınız hostingi iyi seçmelisiniz. Eğer çok fazla ürün barındırmayacak ve sürekli satış gerçekleştirmeyecek iseniz, Alastyr firmasının sağladığı kurumsal hosting paketleri tercih edilebilir. Eğer çok fazla ürün barındıracak ve sürekli satış gerçekleştirecek iseniz, CPU ve trafik kullanımını göz önünde bulundurarak, kendinize özel VPS-VDS sunucu tercih edebilirsiniz. Bununla ilgili karar vermeden önce; e-ticaret sitenizin olası potansiyelini göz önünde bulundurmalısınız, aksi takdirde web siteniz yayındayken istenmeyen problemler ile karşılaşabilir ve mağduriyet yaşayabilirsiniz.

Aldenard olarak, “E-Ticaret Hizmeti Alırken Neleri Dikkat Edilmeli“sorusunun cevabını, e-ticaret sektörüne girmek isteyenler için verdiğimizi düşünüyoruz.
Eğer E-Ticaret hizmeti almak ve bu konuyla ilgili sorularınıza yanıtlar bulmak isterseniz, Opencart ve Magento gibi altyapılar konusunda tecrübeli ekibimize web sayfamızdaki iletişim formumuzdan, mail adresimizden ve telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.