E-Ticaret Ödeme Seçenekleri & SSL Kullanımı

Online alışveriş yaparken, aldığımız ürün ya da hizmetin bedelini çeşitli seçenekler-yöntemler ile ödemekteyiz. Bu yöntemler-seçenekler E-Ticaret’in gerçekleşmesi ve sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Aldenard olarak biz de bu yazımızda E-Ticaret’teki ödeme seçeneklerine değineceğiz.
Öncelikle alışveriş yapacağınız E-Ticaret sitesinde şuna özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir; SSL Sertifikası.

Peki SSL Sertifikası Nedir?
Web sunucusunda bulunan ve online iletişimleri güvenceye alan bir kod parçasıdır. SSL Sertifikaları güven verir, online etkileşimlerin gizliliğini korur ve müşterilerin, bir web sitesinde işlem yapma güveni kazanmasına yardımcı olur.

Bu sebeple hangi ödeme yöntemi ile ödeme gerçekleştiriyor olursanız olun, SSL sertifikası kullanan siteleri tercih etmeniz de fayda olacaktır.
Bir web sayfasının “https” ile sağlıklı şekilde açıldığını ve tarayıcınızın adres çubuğundaki kısmında “Güvenli” ibaresini görüyorsanız, o sitede SSL’in aktif olduğunu anlayabilirsiniz.

Örnek olarak : aldenard-ssl

 

Gelelim ödeme yöntemlerine,

Havale/EFT ile Ödeme

Kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyen müşteriler genellikle havale-eft ile ödemeyi tercih ederler. Bu ödeme yöntemi için öncelikle bir banka hesabınızın olması gerekmektedir. Bu aşamayı tamam varsayıyoruz.
E-ticaret sitesi üzerinden siparişimizi oluşturup, gerekli işlemleri tamamladığımızda “Havale/EFT” ile ödeme yap seçeneğini seçtiğimizde, karşımıza ürün-hizmet aldığımız markanın Hesap – IBAN numarası çıkacaktır. Bankamızın online işlemleri ile bu hesap numarasına aldığımız hizmet bedeli kadar parayı transfer yaparak ödemeyi gerçekleştirebiliriz.  Burada dikkat etmemiz gereken; karşı tarafın hesabının bulunduğu banka ile bizim bankamız farklı ise, yapacağımız işlem EFT olacaktır, böylece işlem ücreti alınacaktır. Eğer aynı banka ise Havale olacaktır ve hiçbir işlem ücreti alınmayacaktır.
Ayrıca bazı markalar kendilerine de avantaj sağladığı için havale-eft ödemelerinde özel indirimler sağlamaktadır. Bu indirimler de müşterilere cazip geldiği için Havale-EFT yöntemleri oldukça tercih edilmektedir.

Banka ATM Kartı (Hesap Kartı) ile Ödeme

Yaygın olarak kullanılan ödeme yöntemlerinden biri de banka kartları ile yapılan ödemelerdir. Banka kartları, kredi kartı kullanmayan kişilerin yoğun olarak tercih ettiği, hesapta ne kadar bakiye var ise o kadarını kullanabildiği ve online alışverişe de olanak sağlayan bir kart türüdür.  Fakat kredi kartları gibi taksit olanağı vb bulunmamaktadır.
Banka ATM kartı ile yapacağınız alışverişlerde; tüm işlemi tamamladıktan sonra ödeme türü olarak ; Banka ATM Kartı ile ödeme ya da bu kısım yok ise Kredi Kartı ile ödeme kısmını seçebilirsiniz.
Bu kısmı seçtikten sonra, kartınızın üzerinde yazan gerekli bilgileri girdikten sonra ödeme yap seçeneği ile kartınızdaki bakiyenizin yeterli olması durumunda ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaret Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kredi Kartı ile Ödeme

E-ticarette Kredi Kartı ile taksit avantajı olması sebebiyle en yaygın kullanılan yöntemlerden biri de Kredi Kartı ile Ödeme yöntemidir. Bu yöntemde de aşamalar Banka ATM Kartı ile ödemedeki gibidir. Kartınızın bilgilerini girdikten sonra, varsa taksit imkanı ile taksit seçeneğini, kaç taksit olacağını aktif edebilir ve hesabınızda para bulunmasa dahi, kredi kartınızın limitinin uygunluğuna göre rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Mobil Ödeme

Bazı markaların sağladığı en güzel ödeme yöntemlerinden biridir Mobil Ödeme. Çünkü ne kredi kartına, ne de bir banka hesabına gerek duyarsınız. İhtiyacınız olan şey bir GSM hattıdır.
Faturalı bir hat iseniz, mobil ödeme ile yapacağınız alım bedeli faturanızın üzerine eklenir. Eğer faturasız hat iseniz, alım bedeli hattınızdaki TL bakiyesinden düşerek alışveriş tamamlanmış olunur. Böylece herhangi bir kart bilgisi de paylaşmamış olursunuz.
e-ticaret-odeme-secenekleri-ssl-kullanimi-2

 

En yaygın kullanılan E-Ticaret ödeme seçenekleri hakkında bilgi aktarırken, markaların tercihlerine göre birçok ödeme seçeneğinin de olabileceğini hatırlatmak isteriz.
Ayrıca Banka Kartı ve Kredi Kartı ile ödeme seçeneklerini kullanmadan önce, bankanızın sisteminden SMS onayını aktif etmenizi öneririz. Böylece kart bilgilerinizin saklandığını düşünseniz bile, kart bilgilerinizi girdikten sonra size bir onay SMS’i gelecektir. Cep telefonunuza gelen bu SMS sayesinde, siz onaylamadıkça kartınızın bilgileri ile hiçbir işlem yapılamayacaktır.
Ve de bazı markalar kullanıcılarına kart bilgilerinin saklanıp, saklanmayacağını bir sonraki alışverişleri için kolaylık olması açısından sormaktadır. Bu tür durumlarda kart bilgilerinizi girmeden ve saklansın seçeneğini seçmeden önce markanın güvenilirliğini göz önünde bulundurmanız da içinizin rahat olması açısından faydalı olacaktır.

Son kullanıcılara bilgi aktardığımız “E-Ticaret Ödeme Seçenekleri & SSL Kullanımı” sonrasındaki gelecek yazılarımızda ise E-Ticaret Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? yazımızdaki gibi; e-ticaret hizmeti almak isteyenler, e-ticaret sektörüne girmek isteyenler için ödeme kuruluşları ile ilgili yararlı bilgiler paylaşacağız.
Aldenard Tanıtım Animasyonunu İzlemeyi Unutmayın 🙂
https://youtu.be/nrgmzGssjuE