Facebook Reklamı Vermek

Facebook’ta marka olarak yer almak için öncelikle bir -beğeni- sayfanızın olması gerekiyor. Facebook’ta var olmak adına bu sayfayı facebook pages bölümünden rahatlıkla oluşturabilirsiniz.
Markanız için sayfa oluşturduktan sonra, belirli sayfa ayarlarını yaparak sayfaya kullanıcı çekmek adına gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Bu işlemler öncelikle sayfanın profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafının hazırlanması, sayfa bilgilerinin doldurulması ile eş-dost kitlesini ve markayı beğenecek kitleyi sayfaya davet etmekle ve elinizdeki kişilere (data-mail listeleri) sayfayı ulaştırmakla başlar. Sonrasında ise oluşturulan sosyal medya görsellerinin ve içeriklerinin paylaşımları, sayfadaki etkileşimler vb derken, daha fazla kişiye erişme şansı elde edilebilir. Hatta sayfanızın beğeni sayısı arttıkça, gönderilerinizin erişim sayılarının oranı da yükselir.

Fakat sayfanızın beğenisi-takipçisi ne kadar çok olursa olsun, sayfanızda her paylaştığınız içerik tüm takipçileriniz tarafından erişim almamaktadır, yani tüm takipçilere gösterilmemektedir.  Bunun çözümü ise sayfanız için facebook reklamı vermekten geçiyor.
Örnek olarak; 800K beğeniye sahip bir sayfada paylaşılan gönderi maximum olarak 150K erişim alıyorsa, bu gönderinin geri kalan 650K’ya da erişmesi için facebook sayfalarının reklam vermesini ister. Burada facebook’un temel amacı kendisine kazanç yaratmak olurken, sayfa yöneticileri de buna mecbur kalarak reklam bütçeleri ayırmakta, sayfalarının daha çok kitleye ulaşması adına facebook reklamı vermektedir. Fakat harcayacağınız bütçeye göre erişim sayısı da değişmektedir. Özellikle sayfa beğeni sayınız arttıkça, harcamanız gereken reklam bütçesi de artmaktadır. Çünkü bir gönderiyi sayfanızdaki tüm kitleye ulaştırmak istediğiniz zaman , bu sayı fazla ise daha çok erişim-daha çok ücret demektir mantığıyla facebook daha fazla bütçe almaktadır.

Sayfanızın tüm beğeni kitlesine ve beğenenlerin çevresine erişmek için reklam verebileceğiniz gibi, ek olarak da sayfanızla ilgilenme potansiyeli olan, ama sayfanızla hiçbir bağlantısı olmayan kitlelere ulaşmak adına reklam verebilirsiniz ve tüm bu reklamları ilgi alanları-yaş-cinsiyet-ülke-şehir gibi ölçütlere göre filtreleyebilirsiniz.

Ayrıca facebook-instagram gibi mecralara ayrılan reklam bütçelerinin bir yatırım ve kazanım olduğunu unutmamak gerekir.  Harcanacak reklam bütçeleri markanızın bilinirliğini arttırmakla birlikte, ayıracağınız bütçe doğrultusunda satışlarınıza da pozitif olarak yansıyacaktır.

Facebook reklamı, instagram reklamı için profesyonel destek almak isterseniz ekibimize ulaşarak detaylı bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz.
Facebook reklamı konusunda detaylı bilgi için www.aldenard.com iletişim formumuzdan bize ulaşabilirsiniz.