Growth Hacking Nedir ? Ne Değildir ?

Aldenard olarak verdiğimiz hizmetler içerisinde en kapsamlı ve stratejik olanı Growth Hacking. Peki nedir bu “Büyüme Korsanlığı” olarak da geçen Growth Hacking ?
Sadece SEO ve Sosyal Medya‘dan mı ibaret ? Tabii ki hayır.

Growth Hacking; daha çok startuplar -internet girişimleri- ile yerini bulan ve bu girişimlerin büyüme süreçlerinde ilk olarak problemlerini belirlemesi ve sonrasında ise problemlerine inovatif, stratejik çözümler üretmesi, geliştirmesi olarak geçmektedir.

Örnek olarak bir uygulamayı baz alalım;
Bir uygulamamız var evet, ama uygulamaya kullanıcı çekebildik mi ? Çekemediysek neden ? Kullanıcı çektik tamam, bu var olan kullanıcıyı tutabildik mi ? Üzerine yeni kullanıcılar çekerek büyümemizi gerçekleştirebildik mi ? Daha çok kullanıcı ya da gelir elde edebildik mi ? İşte tüm bu sorular bizi Growth Hacking’e yönlendirmektedir ve soruların cevabına üreteceğimiz her çözüm Growth Hacking‘in bir aşaması olarak geçmektedir. Tüm bu sorulara en iyi şekilde çözüm üreten ve büyümeyi sağlayan kişiler de Growth Hacker olarak geçmektedir.

Biz Aldenard olarak,  Growth Hacking’i temel 5 madde ile uygulamaktayız. Ve bu 5 maddenin içerisinde ilk belirttiğimiz SEO & Sosyal Medya da yer almaktadır. Fakat sadece SEO & Sosyal Medya stratejilerini belirlemek-uygulamak Growth Hacking’i gerçekleştirmek olmamaktadır. Ama doğru Growth Hacking uygulamaları için SEO, Sosyal Medya, SEM stratejileri de doğru uygulanmalıdır.

  1. Hedef Kitleye Ulaşmak İçin Strateji Belirleme ve Uygulama (Sosyal Medya – SEO – SEM ve içerik gibi temel adımlar ile doğru kitleye ulaşmak)
  2. Kitleyi Harekete Geçirmek (Hedef kitleye ulaştıktan sonra; kullanıcıları harekete geçirmek, çeşitli eylemlere çekmek; e-ticaret girişimi ise alışveriş yapmasını sağlayacak aksiyonların alınması)
  3. Kitleyi Sadık Hale Getirmek (kullanıcıların tekrar gelmelerini sağlayacak ve tekrar alışveriş yapmalarını sağlayacak aksiyonlar; mail ile hatırlatma, kişiye özel indirimler ve fırsatlar sunmak, kitleye değer verildiğini göstermek)
  4. Kitle Davranışlarını Ölçme -Kullanıcı Deneyimi- (Sadık hale getirmek istediğimiz ve sadık hale getirdiğimiz kullanıcıların hareketlerini ölçümlemek, bu hareketleri doğrultusunda stratejiler geliştirmek; A/B testleri, Landing Page uygulamaları, analiz vb…)
  5.  Gözden Geçirme & Farklı Strateji Geliştirme (durum iyi gidiyor ise bu durum nasıl korunabilir ve daha üst seviyeye çekilebilir ya da durum kötü ise nasıl bir strateji izlenebilir ; sosyal medya, seo, sem, içerik çalışmaları ve sayfa içeriklerinin tekrar gözden geçirilmesi gibi)

Aldenard olarak baz aldığımız ve başarılı sonuçlar elde ettiğimiz Growth Hacking adımları bu 5 maddeden oluşurken, kısaca Growth Hacking’deki amacı : Kazanım, Aktivasyon, Elde Tutma,  Yeni Kazanımlar ve Getiri-Sonuç olarak da sıralayabiliriz.

Bu makalemizde sizleri, firmamız takipçilerini Growth Hacking’e dair temel anlamda bilgilendirmek istedik. Sıraladığımız 5 maddenin her birinin kendi içinde detayının ve stratejik bir ilerlemesinin olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz.

Growth Hacking hizmetimize dair daha detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim formumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Son yazılarımızdan E-Ticaret Ödeme Seçenekleri & SSL Kullanımı yazımıza da göz atmayı unutmayın 🙂

 

gh

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir