Hızlı Büyümek İsteyen Firmaların Tercihi : Growth Hacking

Dijital pazarlama dünyasının son dönemdeki gözdesi Growth Hacking, markasına değer katmak ve dijital ortamda doğru ve hızlı büyümek isteyen firmalar tarafından tercih edilen bir stratejidir. Peki Growth Hacking sadece abartılmış bir pazarlama terimi mi yoksa dijital pazarlamanın geleceği mi? Growth Hacking tam olarak nedir, size nasıl yardım eder?

Growth Hacking,  internet girişimlerin büyüme sürecinde, doğru analizle problemlerinin belirlenmesi  ve sonrasında üretilen inovatif, stratejik çözümler ile stratejinin planlanması ve bu doğrultuda yapılan hamleler olarak açıklanabilir. Bu kavramı, veriye dayalı bilginin gücü olarak da adlandırabiliriz. Bir Growth Hacker, ürünü veya hizmeti satmak için analitik düşünce ve diğer bütün metrikleri hesaplar. Böylece online veri tabanlı bir pazarlama tekniği kullanmış olur. SEO, A/B testleri, Google ve diğer web sitesi analitikleri, içerik ve sosyal medya pazarlaması ise Growth Hacking konusunda en çok kullanılan kavramlardandır. Üstelik bu yöntem, geleneksel pazarlamaya kıyasla daha düşük maliyetli ve daha verimli bir alternatif olarak görülebilir.  

hizli-buyumek-isteyen-firmalarin-tercihi-growth-hacking-1

Growth Hacking; projenizi, işletmenizi ve planlarınızı ileriye taşır ve hızlıca büyümesini sağlar. Bu yöntem hızlı büyümek isteyen firmaların, markaların ilk tercihidir. Peki Growth Hackerlar bunu nasıl başarır?

  1.      Veri Analizi

Büyüme ile ilgili sorunların bulunabilmesi için, pazarlama çalışmalarının ve kullanıcıların online adresiniz içerisindeki davranışlarının ince bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Hızlı bir şekilde büyümek isteyen firmalar için veri her şeydir.

  1.      Teknik Bilgi

Büyüme sürecinde fikirler hızlı bir şekilde test edilmelidir. Süreç; başarısız olan fikirlerin analiz edilip, başarılı olanların da detaylı olarak uygulanması şeklinde devam eder. Bu süreçte yapılacak büyüme çalışmaları ile ilgili olarak başvurulan Growth Hackerın teknik bilgisinin de yüksek olması önemlidir.

  1.      Kreatif Düşünme

Growth Hackerların farklı sektörlerde ve sorunlarda kullanılan çözümlere de hakim olmaları ve bunu problemlere göre  uyarlayabilmeleri gerekir. Başarılı bir Growth Hacker size, herkesin sunamadığı yaratıcı çözümler sunmalıdır. Büyümeye uygun adımlar ancak bu şekilde atılmış olur.

ozel-dijital-medya-cozumleri-aldenard

Bir Growth Hacking Stratejisi Olarak Twitter

Geçmişte Twitter’da çalışmış önemli Growth Hackerlar’dan Josh Elman‘ın hikayesine göre; Twitter yayılmaya başladığı zamanlar insanlar platforma merak duyduğundan yoğun bir şekilde üye artışı olmuş. Sonrasında ise  hesaplarını unutan ve platformu ziyaret etmeyen kullanıcıların sayısı hızla artmaya başlamış.

Aktif olmayan üyelere ulaşmak için reklam ve e-posta gibi standart yöntemler kullanmak istemeyen Elman’ın paylaştığına göre, Twitter bu sorunun üstesinden geriye dönük verileri analiz ederek gelmiş.

Kullanıcıların alışkanlıklarını analiz eden ekip; platforma ilk üye olunduğunda, ilgisini çekecek kişileri takip eden kullanıcıların çok daha uzun süre aktif olduğunu fark etmiş. Sonrasında tüm süreçlerini bu doğrultuda güncelleyen Twitter, kullanıcılarına onların ilgisini çekecek kişileri önererek bu sorununa çözüm bulmuş.
İşte Twitter’ın bu çözümü iyi bir Growth Hacking yöntemi olarak, growth hacking’e dair gösterilen tüm örneklerin başında yer almaktadır.

Growth Hacking çalışmalarımıza dair detaylı bilgi almak ve hızlı büyümek isterseniz, sizler de bizimle iletişime geçebilirsiniz.