LinkedIn Kullanımının Önemi

Günlük yaşantımızda eğlence, arkadaşlık amaçlı kullandığımız birçok sosyal medya aracı bulunduğu gibi biz profesyoneller için de iş-sektör ve CV-özgeçmiş- amaçlı, kullanımı yaygın bazı mecralar-siteler bulunmakta. Bu mecraların profesyonel iş ağı -business network- amacıyla kullanılan en bilindik ve yaygın kullanımlısı olarak ise Linkedin göze çarpıyor.
Özellikle farklı sektörlerden uzman-profesyonel kişilerin yoğun olarak kullandığı Linkedin kariyer anlamındaki arayışlar için de doğru adreslerin başında görünüyor.

Peki Linkedin kullanımının önemi nedir? Neden Linkedin kullanmalısınız ?

İş ilişkilerinizi geliştirin

İlişki yönetimi ve network bir şirket için çok önemlidir. LinkedIn, profesyonel ilişkileri sosyal medyanın gücü ile bir araya getirerek size güncel fırsatlar sunar. Profesyonel profilinizi güncellemenize fırsat verir ve aynı zamanda diğer insanların, şirketlerin de en güncel haberlerini almanıza, kariyerlerinde neler yaptıklarını bilmenize olanak sağlar. İhtiyacınız olan yeni iş bağlantlarını kurmanıza ve mevcut olanları geliştirmenize imkan tanır.

Gelişmiş bir network’ten daha değerli ne olabilir ki

LinkedIn; profilinizde yer alan bilgilere, eklediğiniz ilgi alanları ve gelişmelere göre sizinle ilgili kişi veya şirket hesaplarını, hatta kariyer fırsatlarını öneri olarak size sunar. Bu sayede sizinle benzer özellikteki hesapları takip edebilir ya da iletişime geçebilirsiniz. Bu profesyonel mecrada daha da çok yer almak, adınızı duyurmak isterseniz de tartışma panellerinde konular açabilir, daha çok hesaba ulaşabilirsiniz.

Markanızı Güçlendirip İtibarınızı Arttırın

LinkedIn’in önemi en net şekilde şöyle ifade edilebilir: Şirket profiliniz, aslında markanızın bir yüzüdür. Markanızı araştıran kişilere bir özet sunar ve dolayısı ile bir ön görüşme şansı vermiş olur. Potansiyel müşteriler veya iş ortaklarınız da şirketinizin nelerle ilgilendiğini, gelişmelerini hatta değerlerini bile görebilirler. Bu durumda LinkedIn markanızın bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırmak için çok değerli bir sosyal mecradır.

Ayrıca; hizmetinizden memnun olan iş ortaklarınız ya da müşterileriniz, LinkedIn vasıtası ile size güzel yorumlar yapabilir ve işinizdeki profesyonelliğinizi diğer insanlara önerebilir. İnsanların onaylayıp güveneceği ve destekleyebileceği yeteneklerinizi profilinize ekleyerek itibarınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede birisi, belki de başka bir hesap için bu yeteneklerle arama yaparken sizi bulabilir ve belki de işletmenize yeni müşteriler kazandırabilir.

Rekabetçi Piyasa İçin Kullanın

Stratejinizi geliştirmenize olanak tanıyan en önemli şey rekabettir. İçinde olduğunuz sektördeki rakiplerinizi takip ederek kendi iş stratejinizi geliştirebilirsiniz. Bu yöntemle, işletmenizin çizeceği yol ile ilgili olan birçok soruyu da cevaplandırabilirsiniz. Örneğin; rakipleriniz son 6 ay içinde ne yaptı, nasıl bir büyüme gösterdi? Hedefleri kimler ve onlara ulaşmak için neler yapıyorlar? Kendilerini daha fazla tanıtmak için yöntemleri neler? gibi birçok soruya cevap bulabilir, bu sayede kendinize bir yol çizebilirsiniz. Hepsinden önemlisi stratejik kararlar alabilen piyasayı yakından takip eden etkili bir lider olabilirsiniz.

Doğru Hedefe Ulaşan Reklamlar İçin Kullanın

Özellikle bir işveren iseniz, LinkedIn’in bu özelliği birçok kişiyi memnun eden ve aynı anda çok fazla sayıda kitleye ulaşabilmenizi sağlayan fırsatlar sunar. Diğer sosyal medya araçlarından farklı olarak LinkedIn’de, ihtiyacınız olan ya da reklamınızı yapmak istediğiniz konu hakkında gerçekten bununla ilgilenen profesyonel kimliklere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Diğer sosyal mecralarda illa ki ilgilenmediğimiz ve zaman kaybı olarak nitelendirdiğimiz çok fazla reklamla karşılaşmışızdır. Ancak LinkedIn bu konuda, sizin profesyonel yaşamınıza yönelik ilgi alanlarınız dahilinde olan reklamları kişilere yönlendirerek doğru hedefe hızlı ve güvenilir bir yolla ulaşmanızı sağlar.

linkedin-kullaniminin-onemi2

Bu yazımızı okuyup, Instagram hesabımızdaki ilgili gönderiye; neden Linkedin kullandığını anlatan 3 kişiye Ertuğrul Belen’in “İş Dünyasında LinkedIn ile Networking” kitabını hediye edeceğiz.