Markalar İçin Sosyal Medya Kullanımının Önemi

Günümüz ticaret & pazarlama sektörünü çok ayrı bir noktaya taşıyan Sosyal Medya; sadece kullanıcılar için değil, markalar-kurumlar için de oldukça önemli rol oynamakta.
Gerek markaların tanıtımları, duyuruları, haberleri ve gelişmeleri, gerekse markaların kullanıcıları-takipçileri ve müşterileriyle iletişimleri-ilişkileri konusunda önemli yer alan Sosyal Medya, doğru kullanılmadığı takdirde ise büyük sorunlara yol açabilecek bir potansiyele sahip. Bu sebeple Sosyal Medya’nın doğru kullanılması için, bu işin uzmanı olan, tecrübeli & profesyonel Sosyal Medya firmaları ile çalışılmalıdır. Çünkü herhangi bir yanlış & hatalı Sosyal Medya kullanımı, markanızı zedeleyebileceği gibi telafisi olmayan durumlara da yol açabilir.

Markaları baz aldığımız zaman, sosyal medyayı bireysel kullanımın dışında kurumsal olarak, marka kimliğine uygun şekilde kullanmamız gerekir. Çünkü, bulunduğumuz mecra sosyal & kullanıcılarla yakın ilişkilerin kurulduğu bir mecra olsa da, markanın vizyonu ve misyonuyla uyuşan, markanın kurumsal kimliğini en iyi şekilde yansıtan bir sosyal medya yönetimi gerekir.
Aldenard olarak biz de Markalar İçin Sosyal Medyanın Önemini ve getirdiği sorumlulukları iyi bilen bir marka olarak bu yazımızda “Markalar İçin Sosyal Medyanın Önemi”ni aktaralım istedik.

Markanıza Özel Sosyal Medya Hizmeti Almanız İçin Sebepler;

  • Kullanıcılar, takipçiler ya da müşteriler ile sağlıklı bir şekilde iletişimde kalmak için,
  • Sosyal medyayı kullanan markaların arkasında kalmamak için,
  • Var olan potansiyelinizi, satışlarınızı ve tanıtımlarınızı arttırmak için,
  • Müşteri, kullanıcı memnuniyeti yaratmak için,
  • Mevcut müşterilerinizin-kullanıcılarınızın da çevresine ulaşarak ağınızı genişletmek için,
  • Yanlış & eski tanıtım ve reklam yöntemlerinden kurtulmak için,
  • Markanızın vizyonunu sosyal medya aracılığı ile aktarmak için,
  • Markanıza uygun sosyal medya platformlarını kullanmak için.

Özellikle son maddede belirttiğimiz “Markanıza uygun sosyal medya platformlarını kullanmak için” kısmını açıklayacak olursak; her marka-ürün her sosyal medya platformunda yer alacak diye bir kaide yoktur. Çünkü her platformun hedef kitlesi ve kullanım amacı farklıdır. Örneğin; bir e-ticaret markasıysak bunun için FacebookInstagramTwitter gibi platformlar uygun olabilecek iken Linkedin ve Snapchat birbirine çok zıt iki platform olmasına rağmen, ikisi de bu e-ticaret markası için uygun olmayacaktır. Bu sebeple sosyal medya platformları hedef kitle ve marka kimliği baz alınarak kullanılmalıdır.

Marka kimliğinize uygun sosyal medya yönetimi & sosyal medya danışmanlığı için İzmir Bilişim & Sosyal Medya Firması Aldenard‘dan iletişim formu aracılığıyla bilgi almak için www.aldenard.com/#iletisim