Markanızı Dijitalde Büyüterek Kazancınızı Arttıracak 5 Yöntem

 

Dijitalde var olan bir marka iseniz, yeni müşteriler kazanmanın ve kazandığınız müşteriler tarafından tekrar tercih edilmenin, markanızın başarısı ve rakipleriniz arasındaki yeriniz için büyük anlamlar taşıdığını bilirsiniz. Büyük anlam taşıyan bu unsurları sağlamak ve markanızı büyütmek için ise dijital dünyada birçok yöntem bulunmaktadır.  Bu yöntemlerin en etkilisi olarak, son dönemlerde popülerliği ve etkinliği artan Growth Hacking göze çarpmaktadır. Growth Hacking nedir derseniz de,  daha önceden açıkladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Growth Hacking yöntemlerini uygulayan kişi olarak geçen Growth Hackeruyguladığı alışılmadık pazarlama & büyüme stratejilerinin birleşimi sonucunda daha çok müşteri edinmenizi, işletmelerin karşısında çok daha iyi bir rakip pozisyonunda bulunmanızı sağlarken kazancınızı da artırır. Doğru zamanda doğru analizlerle doğru stratejiyi izlemek Growth Hacking‘in ardındaki gizli güçtür.


Bu yazımızda ise; bir Growth Hacker’ın profesyonelce, ustalıkla uyguladığı, fakat Growth Hacking stratejisinden ziyade dijital pazarlamanın unsurları olan büyüme yöntemlerini paylaşıyoruz. Çünkü iyi bir Growth Hacker ya da Growth Hacking Ajansı, her zaman kendi özel stratejisini ve yöntemlerini ortaya koyarak markayı büyütür 🙂

 

1) Kaliteli İçerik Yaratın

markanizi-dijitalde-buyuterek-kazancinizi-arttiracak-5-yontem-1

İçerik üretimi ; metin, görsel veya video ile firmanın hizmet verdiği alan hakkında veri üretmesinden oluşur.

İçerik üretmenin en yararlı biçimi blog oluşturmaktır. Blog oluştururken son kullanıcının ilgisini çekmeyecek konulardan uzak durmalı, kaliteli, özgün ve etkileyici içerikler hazırlamaya önem vermelisiniz.

Empati haritası oluşturmanız doğru içerik üretimi için iyi bir adım olacaktır. Empati haritası hedef kitlenizin duygu, düşünce ve davranışlarını keşfetmenizi, bu doğrultuda da içerik üretmenizi sağlar.

Arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayan bu kaliteli içerikler, web sitenizi rakiplerinizden farklılaştırır. Her online mecranın farklı bir tarzı olduğunu düşünürsek bu alanlar için özelleştirilmiş içerik üretimi yapılması en sağlıklı yöntem olacaktır.

 

2) SEO çalışmalarına önem verin

markanizi-dijitalde-buyuterek-kazancinizi-arttiracak-5-yontem-2

SEO, dijital medyada önemli bir yere sahiptir. Firmanıza uygun çalışma alanları, hedef kitle ve amaçlar belirlenerek ; eksiklik ve gereklilikler saptanır.

Doğru optimizasyonların sağlanması ile markanın arama motorları tarafından görünürlüğünün ve tanınırlığının artması, rakipler arasından sıyrılıp ilk sıralarda yer alması hedeflenir.

İyi bir  SEO çalışması yapılan siteniz markanızın daha çok kullanıcı tarafından bilinmesine katkı sağlar.

 

3) İletişimde Kalın

markanizi-dijitalde-buyuterek-kazancinizi-arttiracak-5-yontem-3

E-posta pazarlaması dijital dünyanın en sık kullandığı pazarlama yöntemlerinden biridir. Eşdeğer pek çok yeni yöntem hayatımıza girse de e-posta pazarlaması günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. Elektronik postalar, sosyal medya  ve arama kombinasyonundan daha yüksek dönüşüm oranına sahiptir. Hedef kitlenize göndereceğiniz  e-postalar sayesinde müşterilerinize ulaşabilir ve onlara faaliyetlerinizden, yeniliklerinizden haberler verebilirsiniz.

Günümüzde dünya çapında her gün, yaklaşık olarak 205 milyon e-posta gönderiliyor ve bu rakamın 2019 yılı sonunda% 3’lük bir artışla ortalama 246 milyonun üzerine çıkması bekleniyor.

Bu nedenle  e-postalar, var olan müşterilerinizle kurulan iletişimin devamı ve yeni müşterilere ulaşmak için önemli bir araçtır. E-Posta pazarlaması ile müşterilerinize yeniliklerinizden, güncel faaliyetlerinizden haberler vererek dijital varlığınıza ciddi oranda katkı sağlayabilirsiniz.

 

4) Gelişmeleri Takip Edin, Yenilikçi Olun

markanizi-dijitalde-buyuterek-kazancinizi-arttiracak-5-yontem-4

      Rakiplerinizin eylemlerini gözlemleyin, edindiğiniz sonuçlar yardımıyla yenilikçi adımlar atın. Müşterilerinizin geri dönüşlerine önem verin ve bu doğrultuda eksikliklerinizi gidermeye, çözümler üretmeye çalışın. Starbucks sadece kahve çekirdeği ve espresso makineleri satan bir şirket iken yolculuğunun bu şekilde seyredeceğini hangimiz tahmin edebilirdik ?

     Her gün değişen ve gelişim gösteren dijital dünya içerisinde doğru adımlar atmanız markanızın gelecek için sağlam temeller atmasını sağlar. Bunu sağlayabilmenin en doğru ve etkili yolu da yenilikçi bir anlayış ile hareket etmektir. Geleceğin farkında olup buna göre yatırımlar yapmanız sizi ulusal ve küresel rekabette ileri seviyelere taşıyacaktır.

 

5) Sosyal Medyaya Katılın

markanizi-dijitalde-buyuterek-kazancinizi-arttiracak-5-yontem-5

Müşterilerinizle etkili iletişimde bulunmak ve hedef kitlenizi genişletmenin en iyi yollarından biri de işletmenizdeki faaliyetleri, blog yazılarınızı ve/veya videolarınızı eş zamanlı olarak paylaşabileceğiniz ortamda bulunmanızdır. Bu nedenle iyi bir sosyal medya yöneticisi olmanız büyük fayda sağlayacaktır. Son zamanlarda şirketler için pazarlamanın önemli basamaklarından biri sosyal mecralarda bulunmaktır. Doğru sosyal medya kanallarını seçmek, her bir ağın nasıl çalıştığını ve demografik verileri inceleyip yerinde analizlerle bu platformun nasıl kullanıldığını bilmeniz-öğrenmeniz gerekir.

Bu sayede hedef kitlenizle organik ve interaktif bir iletişim kurabilir, hedef kitlenizin markanızla bir bağ kurmasını sağlayabilirsiniz.

 

6) Ölçün

markanizi-dijitalde-buyuterek-kazancinizi-arttiracak-5-yontem-6

Dijital Pazarlama & Growth Hacking’in en önemli adımlarından biri ölçüm ve analiz aşamasıdır. Çalışmalarınıza başlamadan önce yapacağınız analizler sayesinde gerçekleştirilebilir hedefler koyar, süreç boyunca yapacağınız ölçümlemeler sayesinde de bu hedeflere giden yolda belirlediğiniz yöntemlerin sürekli sağlamasını ve iyileştirmesini yaparsınız .
Elde edeceğiniz istatistiki veriler yardımıyla kullanıcıların web sitenizde nelere dikkat ettiğini, ne kadar zaman geçirdiğini, kitlenizin hangi ortak özelliklere sahip olduğunu kullanılan yöntemlerle analiz etmeli ve büyüme hedeflerinizi bu doğrultuda oluşturmalısınız.

 

Belirttiğimiz 5 madde ağırlık olarak Dijital Pazarlama katmanları olarak geçmekte ve tüm bunları dijital pazarlama ajansları da sağlayabilmektedir. Fakat Growth Hacking ajansları sadece yukarıdaki klasik 5 madde ile sınırlı kalmaz ve markanızı alışılmadık pazarlama & büyüme stratejileri ile yükseltir, kazançlarınızı arttırır.