Web Tasarım Nedir ? Web Yazılım Nedir ?

Web alanındaki geliştirmeler iki ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlar Web Tasarım & Web Yazılım olarak ikiye ayrılırken; Web tasarım, kullanıcının direkt olarak gördüğü, sitenin arayüzü, tasarımsal kısımları, yani kullanıcıya hitap eden ana kısımdır.
Yazılım kısmı ise,  tasarımdan farklı olarak web sayfasının arkaplanındaki kod yapısıdır. Kullanıcı girişi yapılan, yönetim paneli olan kısımlar bir web sayfasının yazılım kısımlarıdır. Bu kısımlar backend olarak, tasarımsal kısımlar ise frontend olarak geçmektedir. Bu kısımları geliştiren geliştiriciler de frontend developer ve backend developer uzmanlık sıfatıyla çalışmaktadırlar.

Her web sayfasının backend kısmı olmayabilir, bu tür backend kısmı olmayan siteler Statik Web Sitesi olarak geçerken; yönetim paneli, kullanıcı girişi olan siteler ise Dinamik Web Sitesi olarak geçmektedir.
Statik web sayfalarında sayfanın tasarımsal değişikliklerinin dışında; görsel ekleme-metin düzenleme gibi işlemler için direkt olarak kod yapısından değişiklik yaparken, dinamik web sayfalarında ise bunu kullanıcı-yönetici paneli üzerinden gerçekleştirirsiniz. Bu sebeple basit tarzda, 2-3 sayfalık ya da kişisel tanıtım siteleri için statik web sayfaları tercih edilebilir. Fakat kapsamlı şekilde bir site geliştirilecek ise dinamik bir web sayfası geliştirilmelidir, yani yönetim paneli kullanılmalıdır. Böylece sürekli olarak kodsal yapıdan değil, geliştirdiğiniz panelden düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Frontend kısmı için HTML-HTML5 kullanılırken, web sayfasındaki stil-tasarım düzenlemeleri için ise CSS bilgisi gerekmektedir. HTML 5 & CSS kullanımında en önemli dikkat edilmesi gereken detay ise, günümüzün olmazsa olmazı mobil uyumlu bir web sayfasının geliştirilmesidir. Bunun için belirli CSS frameworkleri bulunmaktadır. Böylece o framework yapısı kullanılarak, daha stabil ve mobilize web sayfaları geliştirilebilir. En yaygın olarak kullanılan css framework’ü ise bootstrap olarak göze çarpmaktadır.

Backend için de PHP & ASP dilleri ile geliştirilme yapılmaktadır. Biz Aldenard olarak PHP ile geliştirmeler yapıyoruz. Bunun en önemli sebebi ise en yaygın olarak kullanılan CMS’lerin dillerinin de PHP olmasıdır. Backend kısmında, kendinizin geliştirdiği bir panel-CMS (İçerik Yönetim Sistemi) kullanabilir ya da WordPress gibi sistemleri kullanarak geliştirmeler yapabilirsiniz.
Frontend geliştirirken kullanılan frameworkler gibi backend geliştirirken de çeşitli frameworkler kullanılmaktadır. PHP için en yaygın kullanılan frameworkler ise; Laravel, Phalcon, Symfony olarak gözükse de tercihe göre farklı yapılar da kullanılabilir. Neden framework kullanmalıyım derseniz; Framework kullanarak geliştirme sürecinizi hızlandırabilir, daha stabil web sayfaları geliştirebilirsiniz.

Kurumsal kimliğiniz ve markanız için Web Tasarım (frontend) & Web Yazılım (backend) hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Aldenard olarak temelde bilişim firması olmamızla birlikte, İzmirli bir Web Tasarım & Web Yazılım Firması olarak da hizmet vermekteyiz.

 

Daha önceki yazılarımız :
E-Ticaret Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Markalar İçin Sosyal Medya Kullanımının Önemi
İzmir SEO Firması Aldenard